Gwiazda typu M

Gwiazdy typu M zwane również czerwonymi karłami to najmniejsze i najzimniejsze znane nam gwiazdy. Mimo, że jest to najbardziej popularny typ gwiazdy we wszechświecie (ok. 80% wszystkich gwiazd) ich obserwacja nie należy do najłatwiejszych ze względu na ich małą jasność.

Modele gwiezdne wskazują, że czerwone karły o masie mniejszej niż 0.35 masy Słońca są . Hel produkowany w ich centrum jest stale mieszany w objętości gwiazdy co zapobiega jego gromadzeniu w jądrze, tym samym przedłużając okres ciągu głównego. Z tego powodu czerwone karły rozwijają się bardzo wolno i mogą żyć przez niesamowicie długi czas. Szacuje się, że czas trwania ich ciągu głównego może trwać nawet billiony lat. Ze względu na porównywalnie krótki czas instnienia wszechświata (ok. 14.5 miliarda lat) nie istnieją jeszcze czerwone karły w zaawansowanym stadium ewolucji. Również z tego powodu nie jesteśmy dokładnie określić co dzieje się gdy czerwony karzeł zużyje całe swoje paliwo.

Można powiedzieć, że czerwone karły domiunują we wszechświecie pod względem liczebności i długowieczności, ich układy nie są jednak dobrymi kandydatami na powstanie życia. Planety które orbitują czerwonego karła często są z nim , szczególnie jeśli ich orbita znajduje się w Ekosferze. Co więcej, czerwone karły mają tendencję do częstych będących w stanie zniszczyć atmosferę orbitującej planety.

Gwiazda znajdująca się najbliżej Słońca, Proxima Centauri, jest czerwonym karłem. Tak samo jak 50 z 60 najbliższych nam gwiazd.