Gwiazda typu G

Gwiazdy typu G inaczej zwane żółtymi karłami to gwiazdy o masie od 0.9 do 1.1 mas Słońca i czasie trwania ciągu głównego rzędu 10 miliardów lat.

Nasza gwiazda dzienna jest gwiazdą typu G. Obecnie, wiek Słońca szacowany jest na ok. 4.6 miliarda lat. Można więc powiedzieć, że nasza gwiazda znajduje się właśnie w połowie swojego ciągu głównego.

Słońce w każdej sekundzie produkuje około 596 milionów ton helu poprzez fuzję 600 milionów ton wodoru. Wynika z tego, że w każdej sekundzie 4 milionów ton materii jest zamieniana na energię.

Słońce stanowi ok. 99.8% masy całego układu słonecznego. Jego średnica jest około 109 razy większa niż średnica Ziemi. W Słońcu możnaby zmieścić około milion planet rozmiarów Ziemi.

Ziemia, Słońce i Księżyc są ułożone w zaskakująco zgrany sposób.

Średnica Słońca wynosi około 1.4 miliona kilometrów podczas gdy Księżyc ma ok. 3 500km średnicy. Znaczy to, że Słońce jest około 400 razy większe od Księżyca.

Odległość Słońca od Ziemi to ok. 147 milionów kilometrów. Księżyc znajduje się w odległości ok. 384 tysięcy kilometrów od Ziemi. Słońce jest więc około 400 razy bardziej oddalone od Ziemi niż Księżyc.

Księzyc jest więc 400 razy mniejszy od Słońca ale jest też 400 razy bliżej nas. Właśnie dlatego Księżyc i Słońce mają podobne rozmiary na naszym niebie i możemy obserwować zjawisko zwane całkowitym zaćmieniem Słońca.